Wizualizacja zależności w OSGi

OSGi zmieniło sposób jaki programiści i architekci Java™ tworzą aplikacje – ma jednak kilka wad wynikających najczęściej z braku odpowiednich narzędzi. OSGi wymusza jawne zdefiniowanie zależności, jednak kontrola wzajemnych powiązań pomiędzy pakunkami bez odpowiednich narzędzi jest bardzo trudna. Użytkownikom Eclipse trochę pomaga tutaj PDE, ale trudno uznać je za kompletne rozwiązanie. Jednym z projektów z którym, pomimo jego ograniczeń, wiązałem swego czasu spore nadzieje jest PDF Dependency Visualization który prezentuje zależności w aktywnej Target Platform jako graf skierowany.
pde-visualization
Projekt jest niestety nie jest obecnie rozwijany i ma sporo ograniczeń (np. nie uwzględnia poprawnie pakunków częściowych), ale nie istnieje dla niego, według mojej wiedzy, żadna alternatywa. Kod źródłowy jest zresztą prosty, i jest to jeden z projektów który poważnie kusi mnie by się w niego zaangażować.

Instalacja

Plugin można zainstalować korzystając z update-site’a http://download.eclipse.org/eclipse/pde/visualization/updates lub uruchomić ze źródeł dostępnych w repozytorium Git eclipse.pde.incubator.git.

Rozwój projektu

Dla zainteresowanych wsparciem projektu, lista otwartych zgłoszeń jest dostępna tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s